Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Watts Peter, Ślepowidzenie

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Ślepowidzenie

Autor: Peter Watts
Wydawnictwo: MAG
Ilość stron: 439 (wydanie drugie)
Rok wydania: 2011 (wydanie drugie)
Cena: 35,00 PLN
Ocena recenzenta: 9/10


Jeśli miałbym streścić „Ślepowidzenie”, to na pewno powiedziałbym, że jest to książka, która w niecodzienny sposób pokazuje nam, jak niewiele możemy wiedzieć o obcych cywilizacjach i jakie różnice ewolucyjne nas dzielą. Także sam pierwszy kontakt według Wattsa znacznie różni się od znanych nam historii o zielonych ufoludkach, które przeprowadzają na ludziach różne ciekawe doświadczenia.

Głęboki kosmos, pokład Tezeusza – statku przystosowanego do dalekich podróży we wszechświecie, a w nim pięcioro członków załogi wybudzonych z długiej hibernacji. Już sama mroczna sceneria "Ślepowidzenia" mogłaby doprowadzić do otumanienia czytelnika, jednak do niej dochodzi jeszcze tajemniczy twór obcej cywilizacji, który swoimi możliwościami wielokrotnie przewyższa zdobycze technologiczne ludzkości, a który potrafi terraformować na swój użytek planety większe od Jowisza...

Po lekturze „Ślepowidzenia” od razu widać, że nie jest to książka nastawiona na masowego czytelnika, który potrzebuje stronic wypełnionych akcją. Fabuły nie ma tu wiele, bo wszystko obraca się wokół tematu, jaki podjął Watts: inteligencji i świadomości. I co ciekawe, autorowi udaje się pokazać czytelnikowi bardzo dobrze, że to, co my uważamy tylko za bezmyślne gesty, może okazać się formą komunikacji i inteligencją, która wielokrotnie przewyższa nasze sposoby pojmowania.

Nietypowym elementem książki na pewno są główni bohaterowie, stanowiący dość oryginalną zbieraninę – wystarczy wspomnieć, że do małej załogi Tezeusza należy wampir (niekoniecznie taki blady laluś rodem ze „Zmierzchu”, co płacze, jak mu się paznokieć złamie) i kobieta, która posiada cztery (!) osobowości. A do tego należy dodać Rorschacha – wcześniej wspomniany tajemniczy twór obcych, który także posiada swoją świadomość i własne plany.

Jeśli chodzi o język, to „Ślepowidzenie” zdecydowanie może odstraszyć – przez większość czasu czytelnik jest bombardowany opisami, które zawierają w sobie słowa używane raczej w środowisku naukowym, niż codziennym życiu. „Trudności” w odbiorze tekstu może powodować także wyjaśnianie przez autora  kolejnych procesów, niekiedy takich, o jakich przeciętny zjadacz chleba nawet nie przypuszczał, że istnieją. Nie jest to jednak wiedza, która wykracza poza granice pojmowania ludzkiego umysłu – po prostu trochę odbiega na poziomem od tego, czego mieliśmy okazję (albo i nie) nauczyć się w szkołach.

„Ślepowidzenie” rzeczywiście stanowi pewien przełom w literaturze w jakikolwiek sposób traktującej o tzw. pierwszym kontakcie. Watts ukazuje tę chwilę dość nietypowo i tajemniczo, pozwalając czytelnikowi myśleć, że jako istota ludzka ma władzę nawet nad bezmyślnymi – z pozoru – obcymi, którzy są tylko bezładnymi marionetkami. Dopiero pod koniec Watts ukazuje prawdziwe oblicze Rorschacha, przez co zakończenie jest dość zaskakujące. 

Należy też wspomnieć o dość bogatym posłowiu, w którym autor wyjawia szczegóły powstawania powieści oraz wyjaśnia wiele zjawisk zachodzących w „Ślepowidzeniu”. Jedyny zgrzyt odnotowałem przy „wężydłach” (organizmach, którymi posługuje się Rorschach) – są one dość podobne do maszyn, które mogliśmy oglądać w ostatniej części „Matrixa”. Ale to tylko moje narzekanie – poza tym „Ślepowidzenie” to naprawdę kawał dobrej lektury!
środa, 11 lipca 2012, felicja79
Tagi: Watts Peter

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka