Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Zafon Carlos Ruiz, Książę mgły

Autor: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Książę mgły
Autor: Carlos Ruiz Zafon
Wydawnictwo: MUZA
Ilość stron: 198
Rok wydania: 2010
Cena: 24,90 PLN
Ocena recenzenta: 2/10
Ileż razy we wszelkiej fantastyce widzieliśmy wątek, w którym dawne wydarzenia kształtowały zło, z którymi dzisiejsi bohaterowie mają do czynienia? Chyba zbyt dużo, żebym mógł być w tej sferze czymkolwiek zaskoczony… Max wraz z rodziną przeprowadza się do dość nudnej mieściny. Mieścina ta nie posiada przysłowiowego diabła mówiącego „Dobranoc”. Mieszkańcy szczycą się posiadaniem raczej innego zła, które „Dobranoc” raczej nie mówi, ale ma dużo bardziej wyrafinowane metody działania.
„Książę mgły” jest chyba najlepszym przykładem na zróżnicowanie narodowościowe fantastyki. Obok niekwestionowanych mistrzów gatunku, jakimi są towarzysze Rosjanie dzieła ze słonecznej Hiszpanii są dość marne. A autor w „Księciu” zanudza czytelnika niemiłosiernie. Te nieliczne zwroty akcji raczej nie poprawiają sprawy. Że nie wspomnę o zakończeniu, które było jak dla mnie żenująco łatwe do przewidzenia. Ale może wynika to z tego, że wyjadacza trudno zaskoczyć już czymkolwiek.
O ile wątek horroru (bądźmy szczerzy – śladowa ilość) jest tu jeszcze do strawienia, o tyle za wątek tego pseudo romansu należy [wpiszcie tu odpowiedni rodzaj tortury]. Nie twierdzę, że fantastyka jako gatunek obejdzie się bez romansów i romansików – to jest, krucafuks, niemożliwe! Ale na oddech smoka ze zjadliwą zgagą! Jeśli już je wstawiać, to przynajmniej niech trzymają poziom bliski zero, a nie podkopują się od dołu!
Podtrzymam opinię ogółu, że hiszpańska fantastyka jest bardzo młoda i wiele musi się jeszcze nauczyć. „Książę mgły” nie jest zły, ale absolutnie nie wybija się ponad przeciętność. No i muszę wspomnieć o naprawdę małej objętości – niecałe dwieście stron tekstu z dużą czcionką i moim ulubieńcem – lekko żółtawym papierem…środa, 11 lipca 2012, fosher

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka