Koalicja blogów na rzecz promocji fanstastyki
Blog > Komentarze do wpisu

Zafon Carlos Ruiz, Pałac północy

Autor recenzji: Fenrir [zaginionyalmanach.blogspot.com] 

 

Tytuł: Pałac północy
Autor: Carlos Ruiz Zafon
Wydawnictwo: MUZA
Ilość stron: 268
Rok wydania: 2011
Cena: 34,00 PLN
Ocena recenzenta: 7/10

 

„Pałac północy” jest drugą książką w dorobku hiszpańskiego pisarza. Zdecydowanie trzyma ona dużo wyższy poziom, niż jego debiutancka powieść – „Książę mgły”. Do obrazu perfekcyjnej książki młodzieżowej nadal tu daleko, jednak widać daleko idącą poprawę w stylu autora.

Akcja „Pałacu północy” rozgrywa się w Kalkucie za czasów zmierzchu dominacji Brytyjczyków nad Indiami. Główni bohaterowie to wychowankowie miejscowego domu dziecka, którzy przez grożące im niebezpieczeństwo odkrywają mroczną stronę Kalkuty. Jednocześnie dwójce z nich zagraża groźny psychopata, dawny przyjaciel ich ojca.

Jeśli chodzi o fabułę, zdecydowanie lepiej Zafonowi udało się ją stopniować. W „Księciu mgły” ten proces był jedną wielką porażką, przez co przez jakieś dziewięćdziesiąt procent książki nie działo się absolutnie nic wartego uwagi. W „Pałacu północy” karty odkrywane przed czytelnikiem są co parę chwil, doskonale mieszając i stopniując zagrożenie, jakiemu poddawani są bohaterowie książki.

Zwrócić należy też uwagę na dość nietypowe realia osadzenia akcji książki – Indie stojące przed rewolucją przemysłową, na dodatek głównym miejscem akcji jest Kalkuta – miasto, chciałoby się rzecz, zapomniane przez Boga. Ten zabieg zdecydowanie dodał „Pałacowi…” uroku, który zaważył na ocenie końcowej.

„Pałac Północy” na pewno jest pozycją wartą uwagi, wyraźnie odcinając się od głównego nurtu obecnej literatury młodzieżowej – nie położono tu nacisku na elementy fantastyczne, lecz historyczne i społeczne. Zdecydowanie warto zaznajomić się z tą książką – jest ona miłą odmianą w powodzi kolejnych podróży między światami, zbawiania świata i pokonywania super-złych i super-przebiegłych super-wrogów.

czwartek, 19 lipca 2012, felicja79

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Koalicja blogów
Dołącz do nas :-) UWAGA: zmiany!

Recenzenci:
Nika
Ew
Felicja
Krainaczytania
Avo_lusion
Polonisty
Lena
Monweg
Jareckr
Pestis
Fenrir
ZaczytAnia
Viginti Tres
Jenny
Książkówka
Sophie
Isztar
Alannada
GumcioBook
Megajra
Clarissa
Honorata
Shadya
Shoko
Agnieszka (krimifantamania)
Barwinka
Agata Przygoda
Adam Kopeć


Spotkania autorskie
Rafał Kosik
Andrzej Pilipiuk


Szablon
28 szablon ornament - fioletowy


Spis treści
A - H
I - P
R - Ż
Wyszukiwarka